Powrót do listy plików
Uwaga, materiał wygenerowany półautomatem ze źródła TeXowego. Może brakować
paru symboli matematycznych (pierwiastek, tangens, plus/minus). Jeżeli chcesz
mieć pewność, że czytasz poprawną wersję - ściągnij PDFa. Jeżeli zauważyłeś
błąd wyślij zgłoszenie na maila
Metodyka Nauczania Fizyki
Scenariusz lekcji dla 1. klasy gimnazjum
rozchodzenie się światła, prawa załamania i odbicia światła,
odbicie wewnętrzne (światłowody)
1 Czas
realizacji
2 godziny lekcyjne (90min)
- szybkość światła, odbicie, załamanie
- szybkie przypomnienie wzorów i własności z poprzedniej lekcji,
całkowite wewnętrzne odbicie, sprawdzian
2 Cele ogólne
Poznanie podstawowych praw dotyczących rozchodzenia się
światła.
3 Cele
operacyjne
3.1 Wiadomości i
wiadomości rozumiane
- (P-W-t6) Uczeń wie, że światło rozchodzi się prostoliniowo w
ośrodku jednorodnym.
- (P-W-t1) Uczeń wie, że szybkość światła w próżni jest constans,
zna rząd wielkości.
- (R-WR-t2) Uczeń wie, że szybkość światła zależy od
ośrodka.
- (P-W-t6) Uczeń zna model geometryczny rozchodzenia się
światła.
- (P-W-t3) Uczeń umie podać własnymi słowami prawo odbicia
światła.
- (P-WR-t10) Uczeń wie, że podczas odbicia/załamania światła
zmianie ulega kierunek jego rozchodzenia się.
- (P-W-t4) Uczeń zna prawo załmania światła.
- (P-W-t5) Uczeń wie, jakie zjawiska mogą zachodzić na granicy
ośrodków.
- (R-W-t7) Uczeń zna zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia
(jakościowo).
3.2 Umiejętności
- (R-UN) Uczeń potrafi zademonstrować zjawisko odbicia
światła.
- (P-UT-t6) Uczeń umie wykreślić bieg promienia przy
załamaniu/odbiciu, narysować normalną, opisać kąty.
- (P-UT-t6) Uczeń umie wskazać kąt padania oraz kąt odbicia.
- (D-UN-t8) Uczeń umie przekształcić prawo załamania z postaci ze
współczynnikami załamania do postaci z szybkościami światła.
- (R-UN-t7) Uczeń umie wskazać jakie zjawisko fizyczne zachodzi w
światłowodzie.
- (D-UN-t9) Uczeń znając wzór na załamanie oraz rysunek z
promieniem dochodzącym do granicy ośrodków i podanymi wartościami
współczynników załamania umie wskazać czy załamanie będzie
do czy od normalnej.
3.3 Objaśnienia
- P - Konieczne i podstawowe
- R - Rozszerzające
- D - Dopełniające
- W - Wiadomości
- WR - Wiadomości i Rozumienie
- UT - Umiejętności w sytuacjach typowych (przećwiczonych)
- UN - Umiejętności w sytuacjach nietypowych (problemowych)
- tn - element testu sprawdzającego osiągnięcie celu
3.4 Ponowne
sprecyzowanie wymagań na poszczególne oceny
3.4.1 Dostateczny
(3.0)
- (P-W-t6) Uczeń wie, że światło rozchodzi się prostoliniowo w
ośrodku jednorodnym.
- (P-W-t1) Uczeń wie, że szybkość światła w próżni jest constans,
zna rząd wielkości.
- (P-W-t6) Uczeń zna model geometryczny rozchodzenia się
światła.
- (P-W-t3) Uczeń umie podać własnymi słowami prawo odbicia
światła.
- (P-WR-t10) Uczeń wie, że podczas odbicia/załamania światła
zmianie ulega kierunek jego rozchodzenia się.
- (P-W-t4) Uczeń zna prawo załmania światła.
- (P-W-t5) Uczeń wie, jakie zjawiska mogą zachodzić na granicy
ośrodków.
- (P-UT-t6) Uczeń umie wykreślić bieg promienia przy
załamaniu/odbiciu, narysować normalną, opisać kąty.
- (P-UT-t6) Uczeń umie wskazać kąt padania oraz kąt odbicia.
3.4.2 Dobry
(4.0)
- (R-WR-t2) Uczeń wie, że szybkość światła zależy od
ośrodka.
- (R-W-t7) Uczeń zna zjawisko całkowitego wewnętrznego
odbicia
- (R-UN) Uczeń potrafi zademonstrować zjawisko odbicia
światła.
- (R-UN-t7) Uczeń umie wskazać jakie zjawisko fizyczne zachodzi w
światłowodzie.
3.4.3 Bardzo Dobry
(5.0)
- (D-UN-t9) Uczeń znając wzór na załamanie oraz rysunek z
promieniem dochodzącym do granicy ośrodków i podanymi wartościami
współczynników załamania umie wskazać czy załamanie będzie
do czy od normalnej.
- (R-UN-t8) Uczeń umie przekształcić prawo załamania z postaci ze
współczynnikami załamania do postaci z szybkościami światła.
4 Formy pracy
podczas lekcji
- Pokaz (doświadczenie)
- Praca z tekstem
- Wykład
5 Przed lekcją
- Przygotowanie akwarium ze zmętnioną wodą.
- Kupno kadzidełka.
- Zaopatrzenie się we wskaźnik laserowy.
- Wycieczka do biblioteki po tablice fizyczne.
- Skopiowanie testu w odpowiedniej liczbie egzemplarzy.
- Zaopatrzenie się w odpowiednie zdjęcie do części
bonusowej
6 Przebieg
lekcji
Informujemy uczniów, że będziemy się zajmować światłem i od razu
przechodzimy do doświadczenia.
6.1 Rozchodzenie
się światła
6.1.1 Doświadczenie: rozchodzenie się
światła
Rekwizyty:
- wskaźnik laserowy
- kadzidełko (do zadymiania)
Sposób przeprowadzenia: Promień wskaźnika kierujemy na ścianę
(uwaga! nie na klasę!) tak, żeby przechodził przez zadymiony
obszar. Pytamy uczniów co widzą (prostoliniowy bieg
promienia).
6.2 Część
"bonusowa"
Gdy pogoda dopisuje (chmury :]) można pokazać za oknem rozchodzenie
się promieni świetlnych. Można też wykożystać zdjęcie fotograficzne
tego zjawiska, lecz najlepiej uczniowie zapamiętają to zjawisko gdy
sami je zaobserwują za oknem. (Propozycja: zadać pracę domową
polegającą na zaobserwowaniu tego zjawiska).
6.3 Szybkość
Światła
Wprowadzamy szybkość światła. Szybkość czyli wielkość skalarną, a
nie prędkość będącą wartośćią wektorową. Informujemy, że szybkość
światła w próżni jest wielkością stałą. (Wiadomo, że prędkość nie
jest stała. Obserwujemy światło biegnące w różnych kierunkach, o
czym możemy powiedzieć uczniom wskazując choćby na słońce czy
żarówkę będące źródłami światła -- a promienie rozchodzą się w
całym kącie bryłowym. Zakrzywienia grawiracyjne na tym etapie
nauczania ze względów oczywistych pomijamy).
Przedstawiamy opisowo kilka historycznych doświadczeń wraz z
wynikami. Po przedstawieniu zaznaczamy, że tych danych nie będziemy
nigdy wymagać, a tylko przybliżonej wartości 300000
km/
h.
- Ole Romer (1676) -- Io, księżyc Jowisza -- 227000
km/h,
- Hipolit Fizeau (1849) -- lustro i wirująca zębatka -- 313000
km/h,
- Léon Foucault (1877) -- wirujące lustra -- 298000
km/h,
- Albert A. Michelson (lata 20 XX wieku) -- poprawione
doświadczenie Foucault -- 299796 km/h.
Część tę w ramach dostępnego czasu można przeprowadzić na zasadzie
pracy z tekstem w grupach. Dzielimy klasę na odpowiednią liczbę
zespołów. Rozdajemy po jednym krótkim tekście na grupę. Dajemy 5
min na zaznajomienie się z tekstem. Prosimy każdą grupę, żeby
przedstawiła w minutę -- dwie -- reszcie klasy doświadczenie i
otrzymaną wielkość.
Następnie po przedstawieniu doświadczeń (w jeden ze sposobów: ex
catedra, praca w grupie ) przechodzimy dalej.
Praca z tekstem: Pytamy uczniów jak myślą, która wartość jest
prawidłowa. W miarę dostępności tablic fizycznych prosimy jednego
lub kilku uczniów o sprawdzenie wartości tablicowej (299792458
m/
s). Nie może to zająć dłużej niż 2 minuty.
Podkreślamy, że zapamiętać wystarczy przybliżoną wartość = 300000
km/
h
6.4 Odbicie
światła
6.4.1 Doświadczenie: odbicie
Ostrożnie kierujemy promień lasera na lustro. Przykłądamy od naszej
strony ekierkę lub (lepiej) arkusz papieru z narysowanym
prostopadłym do stołu odcinkiem . Prosimy ucznia na wprost nas
1 o to,
żeby oszacował kąt padania i kąt odbicia
2 (nie nazywając ich jeszcze).
Rysujemy na tablicy schematyczną ilustrację przeprowadzonego
doświadczenia. Powierzchnię (nasze lusterko), normalną do
powierzchni (naszę ekierkę/odcinek), kąt padania i kąt odbicia
(nazywając je teraz). Podpisujemy oba kąty (α i β) i mówimy, że kąt
padania jest równy kątowi odbicia. Mówiąc to stawiamy na tablicy
znak równości.
α = β (1)
6.4.2 Doświadczenie: załamanie światła
Rekwizyty:
- szklanka (można także użyć akwarium, jeżeli mamy prostą metodę
zmętniania wody, bądź lekcja jest podzielona na dwie jednostki
lekcyjne),
- długopis, ołówek, łyżka (cokolwiek co chcemy zanurzyć).
Sposób przeprowadzenia: Szklankę wypełniamy do połowy wodą.
Zanurzamy przedmiot, tak aby jego część wystawała. Obserwujemy
,,złamany'' przedmiot, lecz wiemy, że w rzeczywistości jest on
nienaruszony. Informujemy, że to zjawisko nazywa się załamaniem
światła i że teraz tym się zajmiemy.
Możemy także skierować promień lasera na akwarium ze zmętnioną wodą
(tak żeby nastąpiło przejście między ośrodkami) i obserwować bieg
promienia.
6.5 Załamanie
światła
Informujemy, że światło ma rożną prędkość w różnych ośrodkach.
Informujemy uczniów, że każdy materiał (ośrodek) posiada określoną
cechę zwaną
współczynnikiem załamana, który definiujemy
jak stosunek szybkości światła w próżni do szybkości światła w
danycm ośrodku
Prosimy jednego ucznia aby sprawdził w tablicach fizycznych wartość
współczynnika załamania dla próżni (1), powietrza (1,0003) oraz
wody (1,33). Mówimy, że ze względu na niewielką różnicę wartości
dla powietrza i próżni będziemy traktować powietrze jak próżnię i
przyjmiemy jego współczynnik załamania równy 1.
Na tablicy rysujemy granicę dwóch ośrodków (o różnym współczynniku
załamania), normalną do powierzchni, bieg promienia świetlnego, kąt
padania i kąt załamania. Informujemy, że każdy materiał ma swój
współczynnik załamania. Podajemy prawo załamania
3.
n1 sinα =
n2 sinβ
(3)
Informujemy, że odkrył je
Willebrod Snell, dlatego też
znane jest ono pod nazwami ,,prawo Snella'' czy ,,prawo
Snelliusa''.
Praca w grupach: Dzielimy tablicę na trzy cześci. Podajemy uczniom
trzy zestawy wartości
n1 i
n2 (mniejsze, większe, równe).
Uczniowie dyskutują, w którą stronę zostanie odchylony promień. (W
tym czasie rysujemy trzy ,,niedokończone'' rysunki. Można w tym
czasie na tablicy podzielić obustronnie wzór przez
n2) po kilku minutach prosimy chętnego
(albo go wybieramy) o przedstawienie wniosków (czy klasa się z tym
zgadza?). Kiedy w ogóle występuje odchylenie biegu promienia, kiedy
do normalnej, kiedy od normalnej? Staramy się raczej kierować
uczniów tak aby sami doszli do prawidłowej odpowiedzi, wtedy nauczą
się ze zrozumieniem.
6.5.1 Doświadczenie: całkowite wewnętrzne
odbicie
Rekwizyty:
- akwarium ze zmętnioną wodą,
- wskaźnik laserowy.
Sposób przeprowadzenia: Operujemy laserem zanurzonym w wodzie
kierując jego promień na lustro wody. Światło przechodzące z wody
do powietrza
4 częściowo się załamuje na granicy ośrodków, a
częściowo odbija od niej. Przy kącie padania większym od kąta
granicznego następuje całkowite wewnętrzne odbicie.
6.6 Całkowite
wewnętrzne odbicie: światłowody
Zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia znalazło zastosowanie w
światłowodach - są to cienkie elastyczne włókna wykonane z
dielektryka. Światłowody przenoszą światło z jednego miejsca do
drugiego w wyniku szeregu odbić promienia świetlnego od
wewnętrznych ścianek - promień ten biegnie wzdłuż załamań i skrętów
włókna. Rysuenk na tablicy: przekrój kabla światłodowego i zasada
działania światłowodu.
7 Sprawdzian
Pamiętaj, ze cały czas do Twojej dyspozycji jest nauczyciel
i tablice fizyczne.
nie wolno kożystać z pomocy
kolegów. Pierwsza próba ściągania spowoduje obniżenie oceny
o jeden stopień, druga próba ściągania powoduje skutkuje
natychmiastowym otrzymaniem oceny
niedostateczny. Karani
będą zarówno ściągający jak i podpowiadający.
Czas pisania: 15 minut.
- Podaj szybkość (wartość prędkości) światła
w próżni.5
- Wiedząc, że współczynnik załamania jest proporcjonalny do
szybkości światła w danym ośrodku zaznacz prawidłową odpowiedź
na pytanie: Jak porusza się światło w wodzie i próżni
- w wodzie szybciej niż w próżni
- tak samo szybko i w wodzie i w próżni
- w wodzie wolniej niż w próżni
- Podaj własnymi słowami prawo odbicia światła
- Podaj prawo załamania światła
- Wymień zjawiska, które mogą zachodzić na granicy ośrodków
- .....................
- .....................
- .....................
- Promień świetlny przechodzi z powietrza do wody pod kątem
ostrym (mniejszym niż 90∘, a większym
niż 0∘). Wykreśl (narysuj) bieg tego
promienia. Zaznacz odpowienie kąty, normalną padania (prostopadłą
do granicy ośrodków).6
- Jakie ciekawe zjawisko zachodzi w światłowodzie. Opisz je
w kilku zdaniach.
- W pytaniu 4 proszony(a) byłeś(aś) o podanie prawa
załamania światła. Czy potrafisz podać je w innej formie?
(podpowiedź: n1=c/v1)
- Prawo odbicia. Wybierz poprawny rysunek
[width=@percent]rysunek1.eps
- Prawo załamania. Wybierz poprawny rysunek
[width=@percent]rysunek2.eps
8 Bibliografia
http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_of_light
http://pl.wikipedia.org/wiki/Odbicie_(fizyka)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Refrakcja
-
http://pl.wikipedia.org/wiki/Całkowite_wewnętrzne_odbicie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Światłowód
- 1
- błąd obserwatora: paralaksa!
- 2
- kożystając z dużego szkolnego kątomierza możemy odczytać miarę
kąta
- 3
- UWAGA: funkcja sinus wprowadzania jest przez
matematyków w okolicach miesiąca maja, może wystąpić problem jeżeli
temat realizujemy wcześniej
- 4
- czyli z ośrodka o większym współczynniku załamania do ośrodka o
mniejszym współczynnka załamania
- 5
- Sprytny uczeń skożysta z tablic jeżeli nie pamięta tego
z lekcji. Zaradność też należy wynagradzać :)
- 6
- uczeń powinien się dopytać o wartości współczynników
This document was translated from
LATEX by H
EVEA.